Marka

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Rodzaj paliwa

W tej grupie nie ma możliwości wyboru

Części Żeliwne Turbosprężarek

Bezpłatny
transport w 24h*
30 dni
na zwrot lub wymianę
Darmowy przegląd
po 5- tys. km
Zamów do 15.30
paczkę nadamy dziś

Jest 37 produktów.

Pokazano 1-12 z 37 pozycji

Części żeliwne obecne w turbosprężarkach to nic innego jak kolektory wydechowe. Części żeliwne mają za zadanie kierować gorące gazy wydechowe pod ciśnieniem w kierunku łopatek turbiny, co powoduje zwiększanie prędkości obrotowej zestawu wirnik-turbina. Kolektor wydechowy natomiast ma za zadanie odbierać gazy wydechowe powstające po spalaniu mieszanki paliwowo-powietrznej i kierować je w stronę części żeliwnej turbosprężarki. Elementy te pracują w skrajnie nieprzyjaznym otoczeniu, ponieważ gazy wydechowe bardzo często osiągają temperatury rzędu 700 stopni Celsjusza. Aby te części mogły wytrzymać w takich warunkach bez odkształceń, wykonuje się je z żeliwa. W tym miejscu znajdziesz wiele części żeliwnych do popularnych turbosprężarek.

Elementy żeliwne do turbosprężarek - obudowy, kolektory

Części żeliwne do turbosprężarek różnią się swoją budową zależnie od oczekiwanych parametrów mocowych. Różnice w budowie wynikają również z różnego podejścia producentów do projektowania tych elementów. W związku z tym że kształt kolektora ma niewielki wpływ na wydajność silnika, zwłaszcza w autach miejskich, masowo produkowanych, to ich kształt jest bardzo prosty. 

Z reguły, kolektory spalin są osobnym elementem, który łączy się z częścią żeliwną turbosprężarki za pomocą śrub wysokotemperaturowych. Coraz częściej jednak stosowane są odlewy jednoelementowe, gdzie kolektor i część żeliwna stanowią jeden element.

Kolektory żeliwne do turbosprężarek

Kolektory żeliwne do turbosprężarek bardzo często zakończone są flanszą, która pozwala na zamocowanie do niej turbosprężarki. Kolektory do samochodów wykonywane są z żeliwa, czyli wysokowęglowego odlewu żelaza. Substancja ta ma bardzo wysoką odporność na zmiany temperatur, a także jest odporna na wysokie temperatury. Żeliwo bardzo mało zmienia kształt podczas rozgrzewania, co jest kluczowe podczas pracy turbosprężarki.

Odlew żeliwny kolektora zazwyczaj wymaga niewielkiej obróbki przed uznaniem, że produkt jest gotowy. Obróbce muszą być poddane flansze, które muszą być wyrównane poprzez najczęściej szlifowanie.

Kolektory turbosprężarek - budowa

Kolektor zespolony turbosprężarki składa się z kilku elementów. Mimo że cały element jest jednym odlewem, można na nim wyszczególnić:

  • flanszę montażową do silnika,
  • kanały wydechowe,
  • łącznik kanałów wydechowych,
  • muszla strony ciepłej turbosprężarki,
  • flansza do montażu korasa turbosprężarki,
  • flansza wylotowa z muszli (nie zawsze występuje).

Element ten jest odlewany w całości, a następnie odpowiednio obrabiany na maszynach CNC. Podstawowym celem obróbki jest osiągnięcie odpowiedniej geometrii flansz, jak i przystosowanie wnętrza muszli do pracy. Oznacza to, że wnętrze muszli musi być odpowiednio przetoczone i wypolerowane - dzięki temu, po zmontowaniu turbosprężarki, będzie ona miała większą wydajność. Osiągnięcie odpowiedniej odległości między łopatkami turbiny a wewnętrzną stroną muszli pozwala na wydajny odzysk energii z gazów wydechowych.

Uszczelka kolektora wydechowego

Uszczelka kolektora wydechowego jest elementem metalowym, który umieszczony jest pomiędzy głowicą silnika a kolektorem wydechowym. Ma za zadanie uszczelniać połączenie, dzięki czemu dźwięk pracy silnika jest dużo cichszy. Ponadto, drugim zadaniem tej uszczelki jest wypełnienie przestrzeni między głowicą silnika i kolektorem, oraz niwelowanie wszelkich różnic w wielkości, które powstają podczas ogrzewania i studzenia aluminiowej głowicy jednostki napędowej. Uszczelki kolektora wydechowego mają podobną budowę do uszczelki pod głowicą - składają się zazwyczaj z dwóch połączonych ze sobą cienkich blach, dostosowanych kształtem do gniazda wydechowego w silniku.

Szpilka kolektora wydechowego

Szpilki kolektora wydechowego są elementami wkręcanymi w głowicę silnika. Są one wykonane najczęściej z bardzo twardej stali szybkotnącej HSS, lub ze stali szybkotnącej z domieszką kobaltu (HSS CO). Szpilki kolektora wydechowego są bardzo odporne na na wysoką temperaturę a także na jej zmiany. Szpilka składa się zazwyczaj z dwóch gwintowań oddzielonych od siebie fragmentem bez gwintu. Krótszy gwint ma za zadanie wejść w głowicę, podczas gdy na dłuższy gwint nakręca się nakrętkę. Fragment bez gwintu jest miejscem, na którym opiera się kolektor wydechowy. Podczas odkręcania szpilek należy być bardzo ostrożnym, ponieważ szpilki mają tendencję do zrywania się.

Flansza kolektora wydechowego

Flansza kolektora wydechowego to element który przylega do głowicy silnika. Ma ona otwory montażowe na szpilki. Flansza musi być zawsze dokładnie planowana na maszynie, ponieważ musi być ona idealnie równa. Nawet drobne nierówności mogą doprowadzać do powstania nieszczelności, przez co hałas pracującego silnika może być nieznośny. Dodatkowo, uciekające spaliny mogą spowodować brak doładowania, ze względu na zbyt niskie ciśnienie i prędkość spalin.

Osłona termiczna kolektora wydechowego

Osłona termiczna kolektora wydechowego ma zazwyczaj formę blachy zamocowanej nad kolektorem. Jej zadaniem jest kierowanie ciepła z dala od komory silnia. Ponadto, osłony termiczne mają za zadanie zwiększyć wydajność silnika oraz zabezpieczyć aluminiową głowicę przed nadmiarem ciepła. 

Nakrętki kolektora wydechowego

Nakrętki kolektora wydechowego są elementami podtrzymującymi kolektor na miejscu montażowym. Nakrętki muszą być odporne na wysokie temperatury, a także być w stanie przenosić duże siły. Za pomocą nakrętek kolektor równo przylega do portu głowicy oraz jest do niego przykręcony z odpowiednią siłą, co zapobiega przedmuchom i nieszczelnościom, a także chroni głowicę przed uszkodzeniem.

Uszkodzony lub nieszczelny kolektor wydechowy - najczęstsze objawy, przyczyny

Najczęstszym objawem uszkodzonego kolektora jest bardzo głośna praca silnika, zwłaszcza po podniesieniu maski. Ponadto, pod maską będzie wyraźnie gorąco, a także będzie odczuwalny zapach spalin. Najczęstszym powodem problemów z kolektorem jest jego zużycie. Bardzo często zdarza się również, że montaż kolektora nie został wykonany poprawnie, co poskutkowało rozszczelnieniem połączenia kolektor-głowica. Czasami zdarza się, że kolektor wydechowy ma jakąś utajoną wadę fabryczną, która z czasem narusza integralność tego elementu. W takim wypadku kolektor zazwyczaj pęka.

Spawanie pękniętego kolektora wydechowego

Spawanie pękniętego kolektora wydechowego jest równie skuteczne, co klejenie go za pomocą kleju wysokotemperaturowego. Kolektor da się pospawać, aczkolwiek aby takie działanie przyniosło stały efekt, spawacz musi mieć naprawdę bardzo duże umiejętności i wiedzę. Najczęstszym wynikiem spawania kolektora wydechowego jest chwilowa poprawa. Wystarczy, że poddamy kolektor większemu obciążeniu, by pęknięcie się odnowiło.

Olej w kolektorze wydechowym

Olej w kolektorze wydechowym oznacza, że silnik jest nieszczelny. Zazwyczaj wynika to z faktu niepełnego przepalania oleju silnikowego w komorach spalania. Olej w komorze spalania natomiast może się wziąć z turbosprężarki, a mianowicie z jej strony zimnej. Jeśli turbo jest uszkodzone to olej silnikowy będzie wszędzie - w kolektorze dolotowym i wydechowym, będzie w turbosprężarce w postaci nagaru, w układzie dolotowym. Olej w kolektorze dolotowym zazwyczaj oznacza, że stan jednostki napędowej jest bardzo zły lub wręcz agonalny. W takim wypadku bardzo często należy wykonać pełny remont silnika.

Wymiana kolektora wydechowego w Genesisturbo.eu

Wymiana kolektora wydechowego w Genesis Turbo to zamówienie nowego kolektora. Bardzo dobrym pomysłem jest poszukiwanie części po numerach seryjnych turbiny, do której mają pasować. Warto wiedzieć, że wiele turbin i modeli samochodów wykorzystuje ten sam kolektor lub muszlę, przez co występuje duża kompatybilność poszczególnych części. Sprawdź kolektory wydechowe pasujące do:

  • aut marki Mitsubishi
  • samochodów z grupy VW,
  • miejskich samochodów marki Smart,
  • samochodów szwedzkiej firmy Volvo.

Wydmuchana uszczelka kolektora wydechowego

Wydmuchana uszczelka kolektora wydechowego zazwyczaj oznacza, że któraś z nakrętek lub szpilek przestała trzymać kolektor na miejscu. Aby poradzić sobie z takim zdarzeniem, należy odkręcić wszystkie nakrętki a także odkręcić nakrętki po stronie turbo, oraz zdemontować kolektor. Po zdemontowaniu kolektora należy przeprowadzić inspekcję flanszy, szpilek, nakrętek i uszczelki pod kolektor wydechowy. Jeśli uszczelka przestała być szczelna, a reszta elementów jest bez zarzutu, to wystarczy wymienić uszczelkę na nową. Gorzej, gdy awarii uległa flansza kolektora lub urwała się któraś ze szpilek.

Urwana szpilka kolektora wydechowego

Urwana szpilka kolektora wydechowego to jedna z gorszych rzeczy, jakie mogą się wydarzyć. Na takie zdarzenie jest kilka metod, przy czym są one uzależnione od tego, w którym miejscu szpilka się urwała. Jeśli szpilka delikatnie wystaje z głowicy, można spróbować dospawać do niej większą śrubę, którą łatwiej będzie odkręcić. Jeśli nie mamy spawarki, to można spróbować naciąć szpilkę tak, aby odkręcić ją za pomocą klucza płaskiego. W ostateczności powinniśmy spróbować nawiercania, aczkolwiek należy uważać, aby nie rozsadzić szpilki - uszkodzenie gniazda szpilki w głowicy będzie oznaczać konieczność rozwiercenia i przegwintowania otworu, co należy zrobić w zakładzie mechanicznym. 

Po rozwierceniu szpilki powinniśmy wbić w nią wykrętak, a następnie odkręcić śrubę. Jeśli nie uszkodziliśmy gwintu w głowicy, szpilka powinna dać się wykręcić. Odkręcanie warto przeprowadzić za pomocą klucza dynamometrycznego, który powinien być ustawiony tak, aby maksymalna siła z jaką możemy zadziałać na wykrętak była mniejsza od jego siły ścinającej. 

Polerowanie kolektora wydechowego

Polerowanie kolektora wydechowego zazwyczaj oznacza oczyszczanie i polerowanie kanałów wewnątrz kolektora. Działanie to ma znaczenie tylko w wypadku zamiaru wyraźnego podniesienia mocy pojazdu. Polerowanie kanałów wylotowych ma za zadanie ograniczyć nierówności, które zaburzają przepływ spalin. Dzięki temu działaniu, silnik mniej energii będzie zużywał na wypychanie spalin z komór spalania. Przyrost mocy uzyskiwany w ten sposób jest jednak na tyle mały, że nie jest to do końca opłacalne.

Czyszczenie kanałów w kolektorze wylotowym natomiast jest czynnością, która może pomóc. Oczyszczenie kanałów przywraca żwawość silnika oraz podnosi jego moc - zaklejone sadzą i nagarem kanały zmniejszają swoją średnicę, co prowadzi do zwiększania się ciśnienia w wydechu. W takim wypadku silnik musi wydać więcej energii na przepchnięcie spalin do wylotu układu wydechowego. Oczyszczenie kanałów uwolni przepływ spalin i spowoduje odzyskanie utraconej mocy.

Kolektory wydechowe na zamówienie w Genesis turbo - dlaczego warto?

Nasze kolektory wydechowe są częściami z długą, dwuletnią gwarancją. Kolektory, które mamy w ofercie pasują do wielu turbosprężarek i samochodów. Jeśli nie wiesz, czy dany kolektor będzie pasował do twojej turbosprężarki, do skontaktuj się z nami. Doradzimy, jaki kolektor wybrać do danego turbo. Ponadto, oferujemy do 30 dni na zwrot części lub jej wymianę. Jeśli poszukujesz kolektora spalin, to dobrze trafiłeś!

pokaz