Marka

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Rodzaj paliwa

W tej grupie nie ma możliwości wyboru

CHRA / Rdzenie Turbosprężarek

Bezpłatny
transport w 24h*
30 dni
na zwrot lub wymianę
Darmowy przegląd
po 5- tys. km
Zamów do 15.30
paczkę nadamy dziś

Jest 670 produktów.

Pokazano 1-12 z 670 pozycji

CHRA to najważniejszy element turbosprężarki. Koras to serce tego elementu - łożyska, zespół wirnikowy, uszczelnienia. Cały element składa się z żeliwnego korpusu, w którym osadzone są łożyska i uszczelnienia. Przez rdzeń przeprowadzony jest wał zespołu wirnikowego, a na jego końcach znajduje się wirnik i koło kompresji. Element ten odpowiedzialny jest za odzysk energii z gazów wydechowych za pomocą wirnika, oraz za tłoczenie świeżego powietrza za pomocą koła kompresji. Jest to także element turbosprężarki, który najczęściej wymaga interwencji mechanika, ponieważ jest on bardzo narażony na nieprzyjazne warunki pracy.

Rdzeń turbosprężarki

Rdzeń turbosprężarki (CHRA) składa się z wielu elementów ściśle ze sobą współpracujących. Na rdzeń składają się łożyska ślizgowe i oporowe, wał, turbina i koło kompresji, obudowa, uszczelnienia a także pierścienie i śruby. CHRA (Center Housing Rotating Assembly) jest sercem turbosprężarki. Element ten odpowiada za poprawną pracę zespołu turbosprężarki a także określa jej wytrzymałość i odporność na zużycie. 

Zadania korasa turbosprężarki

Koras turbosprężarki ma jedno podstawowe zadanie, którym jest przekształcanie energii z gazów wydechowych w ruch obrotowy zespołu turbina-wał-koło kompresji. Ruch obrotowy o konkretnym kierunku wymuszony jest przez budowę łopatek turbiny. Osadzenie wirnika na wale turbiny pozwala na wykorzystywanie energii z gazów wydechowych do sprężania powietrza w układzie dolotowym samochodu. 

Koras turbo ma także za zadanie zadbać o prawidłowe smarowanie zespołu wirującego. Poprzez system kanałów, rdzeń turbosprężarki dostarcza olej do łożysk ślizgowych i oporowych, dzięki czemu wał może bez przeszkód wirować z prędkością dochodzącą nawet do 250 tysięcy obrotów na minutę. 

Ostatnim zadaniem korasa jest oddzielenie i odizolowanie muszli gorącej od muszli zimnej. Większa przerwa pomiędzy muszlami jest izolatorem, dzięki któremu powietrze po stronie zimnej nie jest narażone na nagrzewanie, dzięki czemu wydajność turbosprężarki wzrasta.

Objawy uszkodzenia korasa turbosprężarki

Ogromna większość uszkodzeń turbosprężarki pochodzi od korasa. CHRA turbo jest bardzo podatne na uszkodzenia związane z nieprawidłowym użytkowaniem samochodu, a także z nieprawidłowymi działaniami serwisowymi. 

Turbosprężarka jest bardzo podatna na uszkodzenia spowodowane przegrzaniem, które z kolei jest pochodną zbyt szybkiego wyłączenia silnika, co powoduje brak przepływu oleju przez koras turbosprężarki. Rdzeń jest bardzo podatny na oleje silnikowe słabej jakości, ponieważ bardzo często nie są one w stanie zapewnić odpowiedniego filmu smarnego na łożyskach. Zjawisko to bardzo często powoduje wycieranie się łożysk i przegrzewanie wału, co w skrajnych przypadkach może spowodować rozerwanie wału i zniszczenie turbosprężarki.

Ponadto, częstym powodem awarii turbosprężarki są także zatkane kanały olejowe, przez które olej albo nie dopływa do turbosprężarki, albo nie jest wstanie z niej spłynąć. Brak spływu oleju powoduje zwęglenie oleju pozostałego w CHRA, co bardzo szybko powoduje zatarcie zespołu wirującego. 

Powyższe uszkodzenia zawsze będą objawiać się obecnością oleju w układzie dolotowym silnika, a także niebieskim dymem z rury wydechowej - co oznacza spalanie oleju silnikowego. Ponadto, bardzo częstym zjawiskiem jest także pojawienie się głośnego gwizdania podczas dodawania gazu. Gwizd musi pojawić się nagle, na pewno nie pomylimy go z naturalnym dźwiękiem pracy turbosprężarki.

Jak poprawnie eksploatować pojazd z turbo?

Aby uniknąć przedwczesnego uszkodzenia turbosprężarki i jej korasa, należy stosować kilka prostych czynności, które przedłużą żywot naszego turbo. Przede wszystkim, należy sobie uświadomić że długa jazda autem wyposażonym w turbo będzie powodować bardzo mocne grzanie się turbosprężarki. Bardzo często turbosprężarka jest rozgrzana tak, że aż świeci - co oznacza temperatury bliskie 900 stopni Celsjusza. Jeśli po jeździe turbo się świeci, to nie wolno wyłączać silnika! Wyłączenie silnika spowoduje spalenie oleju w turbinie, co spowoduje zatarcie jej przy następnym uruchomieniu jednostki napędowej.

Aby uniknąć zatarcia po szybkiej jeździe, należy przejechać kilka kilometrów z “normalnymi” prędkościami - rzędu 50 km/h. W takim wypadku nawet 5 minut spokojnej jazdy może zrobić ogromną różnicę. Najlepiej byłoby jednak, aby chłodzenie turbosprężarki trwało koło 10 minut - wtedy będziemy mieć pewność, że turbosprężarka została poprawnie schłodzona.

Kolejnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę jest ostrożna jazda bezpośrednio po uruchomieniu silnika. Zimny silnik oznacza, że większość oleju z turbosprężarki spłynęła do miski olejowej. Uruchomienie silnika powoduje rozpoczęcie tłoczenia oleju, jednak zanim dotrze on do turbo, może minąć chwila. Jeśli masz w zwyczaju odpalać silnik i agresywnie ruszać, zmuszasz turbosprężarkę do wysilonej pracy bez poprawnego smarowania - co również prowadzi do wysokiego tarcia i przegrzania wału turbiny w CHRA

Ostatnim aspektem, o jakim należy pamiętać, jest regularna wymiana oleju i filtra oleju. Warto również robić płukanki podczas zmiany oleju, dzięki czemu oczyścimy wszystkie kanały olejowe z brudu, nagaru i złogów. W ten sposób zadbamy również o kanały doprowadzające olej do turbosprężarki. Regularna wymiana oleju również ma ogromny wpływ na turbosprężarkę. Stary olej bardzo często staje się nośnikiem dla zanieczyszczeń, takich jak opiłki metalu, które rysują powierzchnię łożyska, również doprowadzając do zerwania filmu olejowego - co doprowadzi do przegrzania i zatarcia wału. Regularne wymiany oleju co 15 tysięcy kilometrów pozwalają na przedłużenie żywotności silnika i turbo, a także pozwalają na ocenę stanu silnika - opiłki będą bowiem oznaczać, że silnik zużywa się szybciej niż powinien. Regularna wymiana oleju jest więc czynnością diagnostyczną, która może pomóc zaoszczędzić pieniądze i czas, poprzez interwencję zawczasu.

Regeneracja turbosprężarki - wymiana korasa

W przypadku awarii turbosprężarki spowodowanej zarówno naturalnym zużyciem jak i nieodpowiednim użytkowaniem, rdzeń turbosprężarki można zregenerować. Zazwyczaj regeneracja ogranicza się do wymiany rdzenia turbosprężarki na nowy, aczkolwiek są również metody polegające na wymianie uszkodzonych elementów na nowe. Najważniejszym zadaniem do wykonania podczas regeneracji jest, wyważenie zespołu wirującego. Każdy koras użyty do regeneracji musi przejść proces wyważania, ponieważ jego zadaniem będzie wirowanie z prędkościami dochodzącymi do 300 tysięcy obrotów na minutę. Nawet najdrobniejsze niewyważenie może skutkować bardzo mocnym biciem, co będzie skutkować wyrobieniem łożysk i rozerwaniem zespołu wirującego. 

Wymiana korasa na nowy zazwyczaj rozwiązuje wszystkie problemy obecne w turbosprężarce. Nowy koras jest jednak dość drogim komponentem, przez co właściciele bardzo często decydują się na regenerację CHRA, zamiast wymiany.

Regeneracja korasa w Genesis Turbo

Regeneracja korasa w Genesis Turbo to możliwość naprawy tego urządzenia za pomocą autorskiego procesu regeneracji Genesis GX oraz GX+. 

Regeneracja GX polega na wymianie wszystkich zużywających się części turbosprężarki, ze szczególnym uwzględnieniem takim elementów jak:

  • talerzyk,
  • blaszka termiczna,
  • wirnik turbiny z wałkiem,
  • koło kompresji.

Do tego wykorzystujemy oryginalne zestawy naprawcze, dzięki czemu regenerowane CHRA mają porównywalną wydajność do korasów nowych. 

Regeneracja GX+ polega na wymianie tych samych elementów co standardowa regeneracja, przy czym dokładamy również nową obudowę łożyskowania, oraz nowy układ zmiennej geometrii. Po regeneracji wyważamy zespół wirujący tak, aby urządzenie spełniało rygorystyczne normy przewidziane przez producenta. 

Wszystkie regenerowane przez nasz rdzenie turbosprężarki mają dwuletnią gwarancję bez limitu kilometrów.

Korasy turbo w ofercie Genesis Turbo

Korasy turbosprężarki obecne w naszej ofercie to oryginalne, nowe części zamienne przeznaczone do wszystkich popularnych (i nie tylko) modeli turbosprężarek. Jeśli poszukujesz nowego CHRA z gwarancją, to u nas je znajdziesz. Wszystkie rdzenie obecne w naszej ofercie są nowe, oraz mają dwuletnią gwarancję bez limitu kilometrów. Ponadto, oferujemy możliwość darmowego sprawdzenia stanu turbosprężarki po przebyciu 50 tysięcy kilometrów. Przewidujemy również możliwość wymiany lub zwrotu zakupionego towaru w okresie do 30 dni od momentu zawarcia umowy sprzedaży. Jeśli poszukujesz nowego korasa do swojego turbo, to doskonale trafiłeś! Sprawdź naszą ofertę i wybierz koras do turbosprężarki do pojazdów następujących marek:

  • Volkswagen,
  • BMW,
  • Renault, Nissan i Opel,
  • Ford,
  • Iveco.
pokaz