Marka

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Rodzaj paliwa

W tej grupie nie ma możliwości wyboru

Filtry/Katalizatory

Bezpłatny
transport w 24h*
30 dni
na zwrot lub wymianę
Darmowy przegląd
po 5- tys. km
Zamów do 15.30
paczkę nadamy dziś

Jest 1 produkt.

Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Kilka lat temu, zapchany filtr DPF lub katalizator oznaczał jego kosztowną wymianę lub usunięcie filtra. Jako że samochody muszą być wyposażone w te elementy, ich usuwanie jest niezgodne z prawem. W związku z tym, że nowe filtry DPF i katalizatory są bardzo drogie, użytkownicy samochodów woleli ryzykować jazdę samochodem bez tych części - zwłaszcza że usunięcie katalizatora czy DPFu było, i nadal jest, dość łatwe. Na szczęście, potrzeby rynku zostały zaspokojone przez usługę regeneracji filtrów DPF i katalizatorów. Regeneracja katalizatorów i filtrów DPF pozwala na zaoszczędzenie dużej sumy, przy jednoczesnym działaniu zgodnie z prawem. Zregenerowany katalizator ma właściwości takie same jak nowy, przy czym regeneracja kosztuje ułamek ceny nowego katalizatora czy filtra.

Budowa filtra DPF

Filtr DPF jest pochłaniaczem sadzy, który w teorii powinien starczyć na cały okres życia pojazdu. Budowa filtra jest dość prosta, ponieważ ma on kształt puszki, w której znajduje się wkład. Wkład odpowiada za proces filtrowania. Składa się on z kanałów połączonych ze sobą za pomocą porowatych szczelin. Szczeliny te wyłapują wszelkie cząstki spalin, które są zbyt duże, by się w tych szczelinach zmieścić. Filtr cząstek stałych ma ograniczoną pojemność, dlatego jego stan jest cały czas monitorowany przez komputer samochodu.

Zasady działania filtra DPF

Gdyby stworzyć filtr DPF, który miałby pochłaniać toksyczne substancje na cały okres życia pojazdu, to musiałby być on bardzo duży. W związku z tym, konstruktorzy wymyślili wprowadzenie automatycznego wypalania nadmiaru sadzy, dzięki czemu wielkość filtrów DPF została ograniczona do absolutnego minimum. Filtr przechwytuje i odkłada w sobie sadzę i inne cząstki stałe. Sadza stopniowo zatyka pory obecne we wkładzie, przez co zwiększa się ciśnienie gazów wpływających do filtra DPF. Ciśnienie w filtrze mierzone jest na wejściu i wyjściu z filtra. Gdy ciśnienie na wejściu osiągnie odpowiedni poziom, komputer rozpocznie automatyczne czyszczenie filtra, poprzez wypalenie go. W ten sposób filtr jest oczyszczany z sadzy, dzięki czemu jest on gotowy do dalszej pracy.

Regeneracja filtrów cząstek stałych DPF, FAP, GPF

Czyszczenie filtra cząstek stałych może przebiegać na kilka sposobów, takich jak:

 • klasyczne wypalenie filtra,
 • wypalanie serwisowe filtra DPF,
 • czyszczenie hydrodynamiczne (mycie),
 • wygrzewanie w piecach.

Klasyczne wypalanie filtra DPF jest metodą którą warto stosować samemu. Raz w miesiącu warto wybrać się w trasę (minimum 30 minut) podczas której będziemy utrzymywać wysokie obroty silnika. W ten sposób zwiększymy temperaturę spalin, dzięki czemu zalegająca sadza zmieni się w dwutlenek węgla i parę wodną. Jest to rozwiązanie doraźne, które regularnie stosowane może sprawić, że nasz filtr nigdy nie będzie potrzebował wizyty w serwisie.

Wypalanie serwisowe filtra DPF to nic innego jak klasyczne wypalanie filtra, zrobione na postoju w serwisie. Wypalanie serwisowe jest zawsze uruchamiane z poziomu komputera diagnostycznego. Działanie to zazwyczaj wymaga również wymiany oleju i filtra. Niestety, rozwiązanie to dobre jest tylko dla filtrów trochę przytkanych. Mocno zatkany filtr nie tylko nie zostanie odetkany, ale może również uszkodzić silnik.

Najlepszą i najdokładniejszą metodą regeneracji filtra DPF/FAP jest jego dokładne umycie za pomocą specjalistycznej myjki ciśnieniowej, która falami wtłacza do filtra detergenty. Regeneracja tego typu jest bardzo dokładna i skuteczna, o ile filtr nie został uszkodzony wcześniej. Płukanie DPF pozwala także na pozbycie się popiołu, który z czasem odkłada się w filtrze. 

Czyszczenie filtra DPF w Genesis Turbo - krok po kroku

Nasza firma specjalizuje się w regeneracji filtrów DPF i FAP metodą hydrodynamiczną. Jeśli w twoim aucie miga lub jest zapalona na stałe kontrolka DPF filter, to filtr domaga się regeneracji. 

Nasz serwis DPF wykorzystuje proces regeneracji polegający na użyciu maszyny Flash Cleaner, która najpierw sprawdza niesprawny filtr. Następnie, pracownik podpina odpowiednie dysze i mocuje katalizator tak, aby ciśnienie płynu go nie przesuwało. Po ustawieniu parametrów maszyny, proces mycia rozpoczyna się. Cały cykl płukania filtra DPF trwa około 2 godziny. Po umyciu i wysuszeniu filtra, jest on ponownie sprawdzany. Jeśli filtr jest drożny, a jego parametry są zbliżone do parametrów nowego filtra, to pracownik sporządza raport z procesu regeneracji. Następnie wydajemy certyfikat potwierdzający sprawność urządzenia, oraz gwarancję na rok bez limitu kilometrów. Po całym procesie, produkt odsyłany jest do właściciela części. Nieważne, czy poszukujesz regeneracji dpf w Poznaniu, czy czyszczenia DPF w Warszawie czy Wrocławiu, nasze usługi są przeznaczone dla ciebie!

Analiza stanu filtra DPF

Analiza stanu filtra DPF/FAP przeprowadzana jest automatycznie przez urządzenie Flash Cleaner. Urządzenie sprawdza ciśnienie na wlocie i wylocie filtra. Ponadto, sprawdzany jest poziom popiołu i sadzy. Sprawdzenie filtra DPF za pomocą testerów diagnostycznych pozwala również ocenić wizualnie stan wkładu filtra, jak i precyzyjnie określić poziom masy sadzy i popiołu.

Czyszczenie zasadnicze filtra DPF

Czyszczenie zasadnicze filtra DPF w metodzie hydrodynamicznej polega na podpięciu dyszy do wlotu wejściowego filtra. Następnie, maszyna zaczyna przepuszczać przez filtr detergenty bezpieczne dla środowiska, które wyłapują i rozpuszczają cząstki sadzy jak i inne toksyczne związki. Detergent jest także wtłaczany falami pod różnym ciśnieniem, dzięki czemu jest w stanie wypłukać nawet największe złogi i cząstki popiołu. Czyszczenie to trwa z reguły około 120 minut, przy czym ostateczny czas może ulec zmianie. Jeśli po pierwszym myciu filtr będzie czysty, to proces będzie można uznać za zakończony. Jeśli jednak po pierwszym myciu filtr nadal nie będzie spełniał odpowiednich parametrów, to zostanie druga runda mycia zostanie uruchomiona.

Wypalanie DPF

Przepalenie DPFajest czynnością którą można zrobić na kilka sposobów. Filtr DPF można wypalić podczas dłuższej jazdy samochodem - wystarczy utrzymywać wysokie obroty. Gdy komputer zrozumie co chcemy zrobić, sam włączy stan wypalania filtra. Najważniejsze jest, aby nie wyłączać samochodu gdy ten wypala filtr. Jeśli sami nie będziemy wypalać filtra, to samochód spróbuje to zrobić za nas - najczęściej w momencie, gdy nie mamy na to czasu. Nie wolno wyłączać silnika, gdy ten pracuje na wysokich obrotach na postoju.

Wypalenie filtra DPF może się także odbywać za pomocą pieca, w który wkłada się filtr i zostawia na dłuższy czas. Piec ten pozwala na wykonanie takiego samego wypalania jak podczas jazdy, ale nie wymaga włączonego samochodu.

Wypalanie serwisowe filtra DPF pozwala na zmuszenie samochodu do rozpoczęcia procesu wypalania filtra dzięki zastosowaniu komputera diagnostycznego. Proces ten nie różni się zbytnio od wypalania w trakcie jazdy. 

Warto wspomnieć, że wypalanie jest tymczasowym rozwiązaniem problemu. Wypalanie nie powoduje spalenia popiołu, złogów i nagaru, który z czasem odkłada się w filtrze. Wypalanie pozwala tylko i wyłącznie na pozbycie się sadzy. Sadza w temperaturze wypalania zmienia się w dwutlenek węgla i parę wodną - dwie nieszkodliwe substancje.

Testy filtra DPF - suszenie, sprawdzenie parametrów

Testowanie filtra DPF/FAP to nic innego jak sprawdzenie różnicy ciśnienia na wejściu i wyjściu z urządzenia. Jeśli różnica jest zbyt wysoka to znak, że filtr wciąż nie został oczyszczony. W takim wypadku należy dokładnie obejrzeć wkład filtra, ponieważ istnieje ryzyko że był on uszkodzony. Jeśli jednak uszkodzeń brak, to filtr należy powtórnie zregenerować. Sprawdzając filtr porównujemy jego parametry do urządzeń fabrycznie nowych i nie używanych. Jeśli wyniki są porównywalne to znak, że filtr został poprawnie i w całości zregenerowany.

Objawy wskazujące na problemy z filtrem cząstek stałych

Popularnymi objawami wskazującymi na uszkodzony lub zapchany filtr cząstek stałych są:

 • gorsza dynamika przyspieszenia i mniejsza prędkość maksymalna,
 • wolna reakcja na gaz
 • zjawisko turbodziury
 • migająca kontrolka DPF
 • zapalona kontrolka Check engine
 • silnik przechodzi w tryb serwisowy
 • spalanie paliwa jest zwiększone
 • wzrastający poziom oleju.

Jeśli w twoim pojeździe pojawiają się powyższe objawy to znak, że filtr cząstek stałych DPF/FAP wymaga interwencji. Zwlekając z regeneracją filtra narażasz się na duże koszty, ponieważ mocno zapchane filtry mogą ulec trwałemu uszkodzeniu, któremu regeneracja nie pomoże. Jako że zakup nowego filtra cząstek stałych to często wydatek kilku tysięcy złotych, lepiej zawczasu dokonać regeneracji.

Regeneracja DPF metodą hydrodynamiczną

Metoda hydrodynamicznego czyszczenia filtrów cząstek stałych polega na wtłoczeniu detergentu pod ciśnieniem do filtra. Detergent jest wtłaczany falami i z różnym ciśnieniem. Detergenty używane w tej metodzie są biodegradowalne, przy czym należy uwzględnić fakt, że wykorzystany detergent ma w sobie cząsteczki sadzy, popiołu, nagaru i metali ciężkich, które są toksyczne dla środowiska. Dlatego właśnie maszyny zajmujące się regeneracją DPF metodą hydrodynamiczną mają własne ociekacze. Wszystko, co zostanie wypłukane z filtra DPF jest przez nas przechwytywane i utylizowane w przyjazny dla natury sposób. Ponadto, regeneracja metodą hydrodynamiczną pozwala na konserwację metali szlachetnych obecnych zarówno w filtrach jak i katalizatorach. Oznacza to, że filtr po płukaniu ma takie same właściwości jak nowy filtr DPF czy katalizator.

Czyszczenie i regeneracja FAP, DPF - cennik, koszty

Czyszczenie filtra FAP/DPF czy katalizatora u nas to koszt od 400 do 1000 złotych, zależnie od tego czy urządzenie pochodzi z ciągnika siodłowego czy z pojazdu osobowego. Taka cena oznacza, że pełna regeneracja tych elementów układu wydechowego jest często około 4 razy tańsza, od zakupu nowego filtra. Sprawdź dostępne w naszej ofercie usługi regeneracji filtrów do:

 • samochodów osobowych,
 • pojazdów ciężarowych oraz maszyn roboczych.

Kiedy nie warto czyścić filtr DPF, a kupić nowy?

Filtra DPF nie należy czyścić, gdy nosi on znamiona uszkodzenia mechanicznego. Jeśli puszka zewnętrzna jest uszkodzona lub przedziurawiona, to takiego filtra nie powinno się regenerować - czyszczenie filtra cząstek stałych ze zniszczoną obudową nie będzie skuteczne. Jeśli po dwukrotnym myciu filtr nadal nie spełnia wymaganych parametrów to znak, że wkład uległ uszkodzeniu. W takim wypadku filtr również należy wymienić na nowy. W takim wypadku bardzo często właściciele samochodów zastanawiają się, ile kosztuje wycięcie filtra dpf. Odpowiadamy: wycięcie filtra jest tanie, przy czym mandat za jazdę niesprawnym pojazdem wynosi do 200 zł, przy czym zabrany zostanie dowód rejestracyjny pojazdu. Aby odzyskać dowód trzeba będzie przejść przegląd techniczny, czyli zamontować nowy katalizator - gra nie warta świeczki.

pokaz