Marka

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Rodzaj paliwa

W tej grupie nie ma możliwości wyboru

Czujniki / Zawory Recyrkulacji Turbosprężarek

Bezpłatny
transport w 24h*
30 dni
na zwrot lub wymianę
Darmowy przegląd
po 5- tys. km
Zamów do 15.30
paczkę nadamy dziś

Jest 110 produktów.

Pokazano 1-12 z 110 pozycji

Nowoczesne turbosprężarki obsługiwane i sterowane są za pomocą komputera pokładowego pojazdu. Aby komputer wiedział, w jaki sposób należy zarządzać turbosprężarką, musi otrzymywać informacje zwrotne od poszczególnych czujników. Najważniejszymi czujnikami dla komputera pokładowego są czujniki pozycji oraz czujniki ciśnienia doładowania. Czujniki te odpowiadają za sprawdzanie i informowanie komputera o takich parametrach, jak poziom wysterowania zmiennej geometrii turbiny oraz o poziomie ciśnienia generowanego przez turbosprężarkę. Czujniki te są bardzo ważne, przy czym ich umiejscowienie powoduje u nich częste awarie. 

Czujnik pozycji nastawnika

Czujnik pozycji nastawnika jest elementem sprawdzającym położenie wychylenia sztangi łączącej nastawnik z kierownicą zmiennej geometrii. Czujnik ten jest zamontowany na nastawniku turbiny. Jest to mały plastikowy element, który wyróżnia się posiadaniem gniazda w którym są widoczne blaszki. Element ten jest jest zazwyczaj przykręcony do nastawnika. 

Czujnik ciśnienia doładowania

Czujnik ciśnienia doładowania jest urządzeniem, które pomaga komputerowi samochodu podjąć decyzję dotyczącą otworzenia bądź zamknięcia zaworu upustowego powietrza. Czujnik ten chroni turbosprężarkę przed przeładowaniem. Urządzenie to można znaleźć zamontowane na kolektorze dolotowym. Czujnik ten jest bardzo wrażliwy na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą z czasem się dostać do układu dolotowego. Aby przedłużyć żywotność tego urządzenia, należy regularnie zmieniać filtr powietrza. 

Objawy awarii czujnika pozycji

Wszystkie objawy awarii czujnika nastawnika są takie same, jak podczas awarii samego nastawnika. Może się zdarzyć, że uszkodzeniu ulegnie sam czujnik, przez co komputer źle będzie interpretował faktyczny stan turbosprężarki, przez co nie będzie ona pracowała prawidłowo. Uszkodzony czujnik będzie zwracał błąd w systemie samochodu, oraz będzie można ten błąd zidentyfikować za pomocą komputera diagnostycznego. 

Poza tym symptomem, do popularnych objawów awarii należy zaliczyć również:

  • zapalenie się kontrolki “check engine”
  • spadek mocy,
  • brak reakcji na gaz,
  • praca w trybie awaryjnym,
  • turbo pracuje bardzo głośno,
  • występuje przeładowanie lub niedoładowanie turbo.

Jeśli występuje którykolwiek z powyższych symptomów, warto sprawdzić najpierw czujnik pozycji, ponieważ zazwyczaj okazuje się, że najtańszy element całego układu zawiódł. Czujnik należy sprawdzić pod kątem ewentualnego zwarcia multimetrem. Jeśli zwarcie nie występuje, można zdemontować czujnik oraz przemyć go chemią czyszczącą do samochodu. Możliwe że po przemyciu czujnik się odblokuje i zacznie poprawnie działać - po przemyciu warto sprawdzić, czy usterka minęła. Jeśli jednak zwarcie występuje, czujnik należy wymienić na nowy lub zregenerować. 

Awaria czujnika doładowania - objawy

Czujniki doładowania są wrażliwe na zanieczyszczenia. Stosowanie odpowiednich filtrów i stosowanie się do regularnych wymian filtra powietrza pozwala na zminimalizowanie ryzyka awarii czujnika. 

Najpopularniejszym symptomem uszkodzenia czujnika doładowania jest okresowa utrata mocy podczas przyspieszania, a także wahanie się obrotów silnika na biegu jałowym. Do tego bardzo często dochodzi do przełączenia silnika w tryb awaryjny, razem z zapaleniem się kontrolki check engine. Ponadto, nieprawidłowo działający czujnik będzie generował błąd, który widoczny będzie w komputerze diagnostycznym.

Jeśli w naszym pojeździe występuje jeden lub więcej problemów opisanych powyżej, to można pokusić się o demontaż czujnika doładowania i jego sprawdzenie. W tym celu wykorzystujemy multimetr i poszukujemy zwarcia. Jeśli takowe nie występuje, to można wykorzystać chemię do samochodów do przepłukania końcówki czujnika. Po takich zabiegach można zamontować czujnik z powrotem na swoje miejsce i sprawdzić, czy problem został rozwiązany. Jeśli nic się nie zmieniło, czujnik należy wymienić.

Dlaczego wybrać czujniki od Genesis Turbo

Czujniki pozycji nastawników turbosprężarek obecne w naszym sklepie są w ogromnej większości elementami nowymi z kilkoma wyjątkami, w postaci rzadszych i regenerowanych czujników pozycji. Wszystkie nowe czujniki pozycji obecne w naszej dystrybucji są elementami wyposażonymi w gwarancję na okres dwóch lat. Regenerowane czujniki pozycji również objęte są programem gwarancyjnym. Ponadto uznajemy możliwość zwrotu lub wymiany towaru na inny w ciągu 30 dni od zawarcia umowy zakupu, a także mamy w ofercie możliwość wykonania darmowego przeglądu po przejechaniu 50 tysięcy kilometrów. Jeśli poszukujesz czujników pozycji do swojego pojazdu, to zapraszamy do kontaktu! Nasi doradcy pomogą dobrać odpowiedni czujnik do danego modelu turbosprężarki! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą - posiadamy czujniki pozycji nastawnika do samochodów takich marek, jak: 

  • Mini,
  • Fiat,
  • Ford, Citroen oraz Peugeot,
  • Toyota, Scania,
  • Audi.
pokaz