Marka

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Rodzaj paliwa

W tej grupie nie ma możliwości wyboru

Przekładnie kierownicze

Bezpłatny
transport w 24h*
30 dni
na zwrot lub wymianę
Darmowy przegląd
po 5- tys. km
Zamów do 15.30
paczkę nadamy dziś

Brak dostępnych produktów.

Bądźcie czujni! W tym miejscu zostanie wyświetlonych więcej produktów w miarę ich dodawania.

Przekładnia kierownicza jest elementem pojazdu, który z założenia powinien bezawaryjnie pracować aż do końca żywotności samochodu. W praktyce jednak może się okazać, że przekładnia kierownicza zacznie szwankować już przy 200 tysiącach kilometrów. Pojawienie się luzów odbiera komfort jazdy i precyzję prowadzenia. W takim wypadku, najlepszym wyjściem jest przeprowadzenie regeneracji przekładni kierowniczej. 

Regeneracji maglownic w Genesis Turbo - jak wygląda proces naprawy maglownic?

Proces regeneracji maglownicy w Genesis Turbo zawsze przebiega tak samo. Odbieramy produkt klienta od kuriera, po czym przekładnia kierownicza trafia na stół. Pracownik dokładnie sprawdza stan urządzenia, po czym przystępuje do rozbiórki. Pełne rozebranie maglownicy pozwala na ocenę stanu zużycia listwy oraz uszczelnień, a także określenie przyczyny awarii. Następnie pracownik przeprowadza dokładne czyszczenie przekładni i wszystkich elementów, które nadają się do dalszego używania. Po dokładnym oczyszczeniu, wymieniane są te elementy przekładni, które tego wymagają. Stosujemy tylko oryginalne części zamienne, dzięki czemu nasza regeneracja maglownic jest w pełni skuteczna. Ponadto, używamy oryginalnych uszczelnień, dzięki czemu maglownica ma przywrócone parametry fabryczne. Wszystkie regenerowane u nas maglownice są objęte programem gwarancyjnym z okresem dwuletnim. Ponadto, oferujemy bezpłatny przegląd zregenerowanych maglownic po przejechaniu 50 tysięcy kilometrów.

Demontaż maglownicy

Demontaż maglownicy jest dość prostą czynnością, która potrafi jednak dać w kość. Generalnie, całość demontażu powinniśmy zacząć od podniesienia auta na podnośniku. Następnym krokiem powinien być demontaż osłon silnika, o ile takie istnieją w naszym aucie. Następnym krokiem, który może przysporzyć najwięcej problemów, jest odkręcenie śrub trzymających przekładnię w miejscu. Wiele z tych śrub nigdy nie było odkręcanych, dlatego warto użyć środków penetrujących oraz młotka, aby “powiadomić” śruby o zamiarze odkręcania. Warto mieć także na podorędziu narzędzia pneumatyczne - mogą bardzo przyspieszyć pracę. 

Należy również odkręcić drążki kierownicze od końcówek, chyba że mamy w planach wymianę tych elementów na nowe. W takim wypadku wystarczy odkręcić końcówki kierownicze od zwrotnic kół, oraz drążki kierownicze od przekładni. Po tych zabiegach, przekładnia powinna być uwolniona.

Budowa przekładni kierowniczej, typy i rodzaje

Przekładnia kierownicza składa się z obudowy, w której pracuje listwa zębata. Listwa ta pracuje na plastikowych tulejach pozwalających jej na swobodne przemieszczanie się. Do listwy zębatej w jednym miejscu przyłożona jest końcówka układu kierowniczego, która zazwyczaj ma kształt zębatki lub ślimaka, oraz nazywana jest zębnikiem. Dodatkowo, w przekładniach z wspomaganiem, znajduje się silnik elektryczny z czujnikami, który pomaga nam w prowadzeniu pojazdu. W przekładniach kierowniczych hydraulicznych, wewnątrz obudowy przekładni znajduje się jeszcze układ hydrauliczny, którego tłokiem jest listwa zębata. Jej ruch powoduje zmianę ciśnienia, co ułatwia ruch. 

Przekładnie zębatkowe

Przekładnie zębatkowe to maglownice. Jest to najbardziej popularne rozwiązanie stosowane w układach kierowniczych. Działanie przekładni kierowniczej opiera się na działaniu mechanicznym i zamianie ruchu obrotowego na ruch postępowy. Zębnik przylega do listwy zębatej, przez co jego obrót powoduje przesunięcie listwy w stronę obrotu kierownicy. Rozwiązanie tego typu charakteryzuje się bardzo zwartą budową, oraz niskimi oporami pracy. 

Auta wyposażone w przekładnię zębatkową dają większą precyzję prowadzenia oraz lepsze czucie samochodu. Niestety, ten rodzaj przekładni ma tą wadę, że przenosi na kierownicę wszelkie wibracje spowodowane drogami słabej jakości. Aby temu zapobiec, przekładnie kierownicze są stosowane tylko w autach wyposażonych w niezależne zawieszenie na przedniej osi. 

Przekładnie ślimakowe i globoidalne

Przekładnie ślimakowe są bardzo często stosowane w pojazdach ciężarowych, jak i w starszych pojazdach osobowych. Różnią się od przekładni zębatkowej tym, że ruch obrotowy kierownicy nie jest zamieniany na ruch postępowy, a na ruch kątowy. 

Mechanizm przekładni ślimakowej składa się z ślimaka, który jest nacięty na końcu kolumny kierowniczej. Ślimak ten połączony jest z kołem ślimakowym. Obrót kierownicy prowadzi więc do ruchu ślimacznicy, która jest połączona ramionami ze zwrotnicami kół. 

Aby zniwelować opory ruchu, ślimacznicę można zastąpić łożyskowaną rolką o odpowiednim uzębieniu. W ten sposób, zmieniamy przekładnię ślimakową w globoidalną. 

Największą zaletą tych dwóch rodzajów przekładni jest fakt, że nie przenoszą one wibracji na kierownicę. Dzięki temu, prowadzenie pojazdów z taką przekładnią jest bardzo komfortowe, mimo że nie jest tak dokładne jak w przekładni zębatkowej.

Przekładnie śrubowe

Przekładnie śrubowe działają na podobnej zasadzie, jak przekładnie ślimakowe i globoidalne. Przekładnie te pozwalają także na ruch obrotowy ramienia. Aby jednak zmniejszyć opory ruchu, przekładnie śrubowe bardzo często wyposażone są w dodatkowe kulki łożyskowe, dzięki czemu ograniczone jest tarcie wewnątrz przekładni. 

Przekładnie śrubowo kulkowe składają się z nakrętki umieszczonej na końcu kolumny kierowniczej, która ma nacięty odpowiedni gwint kołowy. W ten gwint wprowadzane są kulki łożyskowe, które obniżają tarcie. Gwinty na nakrętce są zrobione tak, aby były one połączone z kanałami obiegowymi, co powoduje możliwość łatwego przetaczania bez ryzyka wypadnięcia kulek. Ruch kierownicą powoduje ruch wału, co powoduje przetaczanie się kulek. Kulki inicjują ruch postępowy nakrętki, która połączona jest z wycinkiem zębatym. Wycinek ten połączony jest z ramieniem przekładni, przez co ruch wycinka powoduje skręt kół.

Przekładnie tego typu obecne były przede wszystkim w starszych samochodach i pojazdach rolniczych. 

Przekładnia kierownicza - za co jest odpowiedzialna?

Przekładnia kierownicza odpowiedzialna jest za przekształcanie ruchu obrotowego kierownicy w ruch kątowy lub postępowy. Ruch ten pozwala na manipulację kątem wychylenia zwrotnicy koła, dzięki czemu można zmienić kierunek jazdy pojazdu. Przekładnia kierownicza spina również zwrotnice koła ze sobą, dzięki czemu wykonują one te same ruchy w tym samym momencie. Przekładnia kierownicza jest niezbędnym elementem samochodu - bez niej auto nie jest w stanie jechać. 

Zasady działania maglownicy

Maglownica zamienia ruch obrotowy na ruch posuwisto zwrotny, co jest możliwe dzięki obecności zębnika i listwy zębatej. Obudowa maglownicy jest przytwierdzona solidnie do karoserii pojazdu, przez co jest ona nieruchoma. W ten sposób, umieszczona w środku listwa jest jedynym elementem, jaki może się poruszać. Listwa połączona jest z kolumną kierowniczą za pomocą zębnika, czyli koła zębatego obecnego na końcu tejże kolumny. Koło zębate obraca się w tym samym kierunku co kierownica, powodując przesunięcie listwy zębatej w lewo lub prawo względem przodu pojazdu. W związku z tym, że maglownica znajduje się za kołami oraz przymocowana jest do zwrotnicy koła z tyłu, ruch listwy jest przeciwny do kierunku jazdy. Jeśli kręcimy kierownicą w prawo, to zębnik kręci się w prawo, przesuwając listwę zębatą w lewo. Przesunięcie listwy zębatej w lewo oznacza wypchnięcie lewego koła na zewnątrz, oraz pociągnięcie prawego koła do środka. W związku z budową zwrotnicy koła, ruch ten jest ograniczony do wychyłu koła. 

Objawy zużycia - maglownicy, przekładni kierowniczej

Najbardziej popularnym objawem zużycia przekładni kierowniczej jest luz odczuwalny na kierownicy. Proces ten jest jednak bardzo rzadko wyczuwalny, ponieważ proces degeneracji listwy zębatej lub zębnika trwa bardzo długo. Zdarza się także, że bardziej zużyta maglownica zacznie wydawać z siebie niepokojące dźwięki. Stukanie maglownicy zazwyczaj oznacza bardzo mocne zużycie, które kwalifikuje przekładnię do regeneracji.

Ponadto, do popularnych objawów zużycia maglownicy należy zaliczyć:

  • wycieki oleju hydraulicznego od wspomagania,
  • zanik wspomagania,
  • przeskoki listwy odczuwalne podczas kręcenia kierownicą,
  • nieprecyzyjne prowadzenie,
  • nie trzymanie toru jazdy.

Ważne jest, aby maglownicę możliwie szybko zregenerować lub dokonać wymiany przekładni kierowniczej, ponieważ podczas jazdy z większymi prędkościami może się to skończyć tragicznie. Użytkowanie samochodu z uszkodzoną maglownicą to proszenie się o wypadek.

Stuki maglownicy

Stuki w maglownicy są najczęściej spowodowane pojawieniem się luzu pomiędzy zębami zębnika a listwą zębatą. Dużo rzadziej zdarza się, że zębatka przeskoczy o ząb w listwie. Dźwięk ten jest jednak dość głośny, a samo przeskoczenie jest odczuwalne na kierownicy. 

Stuki w przekładni są także spowodowane uszkodzeniem tulei prowadzących. Są one wykonane z plastiku, przez co zdarza się, że się wytrą. W takim wypadku listwa zaczyna przesuwać się, powodując zacięcia na kole zębatym.

Bardzo często zdarza się także, że kamień dociskowy wyciera się. Powoduje to utratę jego masy, przez co siła z jaką przyciskany jest zębnik do listwy zmniejsza się. Powoduje to powstawanie luzów i stukania.

Listwa zębata również może się wyrobić. Jeśli uszczelnienia maglownicy przestaną spełniać swoje zadanie, do środka przekładni może się dostać woda, która przyspiesza zużycie i wycieranie się zębów, a także przyspiesza pojawienie się korozji. 

Luz na przekładni kierowniczej

Luzy w przekładni kierowniczej pojawiają się w związku ze zużyciem poszczególnych elementów maglownicy. Luz zazwyczaj jest spowodowany wytarciem się zębów listy, tulei prowadzących lub zużycia zębnika. Zależnie od tego, w którym miejscu pojawił się luz, możliwe jest jego zredukowanie bez wizyty u mechanika. Jeśli przekładnia kierownicza wyrobiła się po stronie kolumny kierowniczej, to luz na przekładni można usunąć poprzez użycie śruby, służącej do kasowania luzu. Jeśli jednak uszkodzeniu uległa listwa zębata, tulejki lub uszczelnienia, to sami nic z tym fantem nie zrobimy. W takim wypadku, należy oddać przekładnię kierowniczą do regeneracji lub wymienić ją na nową.

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia przekładni kierowniczej - usterki i awarie

Najczęstszymi przyczynami awarii przekładni kierowniczej jest jej wiek oraz kilometraż. Zdarzają się jednak takie przypadki, gdzie to użytkownik jest odpowiedzialny za awarię. Zdarza się, że kierowcy bardzo dużo kręcą kierownicą na postoju. Obrót kół podczas stania w miejscu powoduje bardzo duże obciążenia przekładni, co powoduje jej przegrzanie i przeciążenie. 

Bardzo często zdarza się również, że przekładnia odmówi posłuszeństwa wskutek zużycia uszczelniaczy. Zużycie to jest najczęściej spowodowane wiekiem oringów i innych elementów gumowych, które na przestrzeni lat utraciły swoje właściwości. Jeśli uszczelnienia przestaną spełniać swoje zadanie, brud i woda może się dostać do środka przekładni. Takie zdarzenie to prosta droga do zatarcia tego urządzenia oraz zaproszenie dla korozji, która potrafi bardzo szybko zniszczyć listwę zębatą. 

Naprawa przekładni kierowniczych - bestsellery

W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno gotowe, zregenerowane przekładnie kierownicze, jak i możliwość wysyłki do nas swojej przekładni na regenerację. Naszymi absolutnymi bestsellerami w tej dziedzinie są przekładnie kierownicze do:

  • Mercedes-Benz roczniki 2001-2012
  • Audi A6 oraz Audi 100
  • Alfa Romeo Brera, 159 oraz Spider,
  • oraz Seat z przekładnią dwu sensorową.

Regeneracja przekładni kierowniczych, kolumny kierowniczej - jak dbamy o jakość usług?

Nasza regeneracja przekładni jest wykonywana za pomocą nowoczesnych maszyn przeznaczonych stricte do naprawy przekładni kierowniczych. Wykwalifikowana, wyspecjalizowana kadra pracownicza ma do dyspozycji wszystkie nowoczesne narzędzia i rozwiązania, dzięki którym są w stanie naprawić prawie każdą awarię maglownicy. Staramy się, aby nasze usługi były wykonane tak, żebyśmy sami z chęcią z nich korzystali. Każda regeneracja jaką robimy jest na tyle precyzyjna i powtarzalna, na ile się da. Mamy wysoki współczynnik zadowolenia u klientów, którzy nas polecają. 

Jakie są zalety zregenerowanej przekładni? Kiedy jest potrzebna wymiana maglownicy?

Poprawnie zregenerowana przekładnia kierownicza to przede wszystkim niższe koszty, niż w przypadku zakupu nowej maglownicy. Ponadto, regenerowana maglownica zapewnia takie same parametry i wytrzymałość, jak nowa. Regeneracja wykonywana u nas w Genesis Turbo to także 2 lata gwarancji bez limitu kilometrów, a także możliwość darmowego przeglądu po przebyciu 50 tysięcy kilometrów. Gwarantujemy zadowolenie z naszych usług, oraz niezawodność przekładni które regenerujemy. 

Maglownicę należy wymienić na nową tylko w wypadku mechanicznego uszkodzenia obudowy, które doprowadziło do zablokowania przekładni i wycieku oleju hydraulicznego. W każdym innym wypadku, regeneracja jest możliwa do wykonania.

Regenerowanie maglownic - koszty, cennik

Regeneracja maglownic w Genesis Turbo Oleśnica to kwota zaczynająca się od 550 złotych, oraz kończąca się na 2600 zł. Cena jest uzależniona od rodzaju maglownicy a także dostępności części zamiennych. 

Do kosztów regeneracji, należy również doliczyć takie koszty, jak olej hydrauliczny, nowe drążki kierownicze i końcówki (o ile chcemy nowe), oraz wykonanie geometrii zawieszenia. Jeśli przyjmiemy, że regeneracja będzie kosztować około 1000 zł, to co najmniej drugie tyle trzeba będzie zapłacić za części i robociznę.

pokaz