Marka

No choice available on this group

Model

No choice available on this group

Rodzaj paliwa

W tej grupie nie ma możliwości wyboru

Siłowniki / Nastawniki Elektroniczne Turbosprężarek

Bezpłatny
transport w 24h*
30 dni
na zwrot lub wymianę
Darmowy przegląd
po 5- tys. km
Zamów do 15.30
paczkę nadamy dziś

Jest 330 produktów.

Pokazano 1-12 z 330 pozycji

Nastawnik elektroniczny turbiny jest elementem odpowiadającym za sterowanie zmienną geometrią turbiny. Jest to elektronicznie sterowany odpowiednik standardowego siłownika podciśnienia, zwanego potocznie gruszką turbiny. Głównym zadaniem nastawnika elektronicznego turbiny jest precyzyjne sterowanie kierownicą, która odpowiada za zmianę położenia łopatek zmiennej geometrii. Nastawniki są niestety bardziej narażone na wszelkiego rodzaju usterki. Elektronika nie znosi wody, a o zachlapanie czy skraplanie się wilgoci pod maską nie trudno. Ponadto, kalibracja nastawników elektronicznych zawsze odbywa się poprzez zmianę ustawień w oprogramowaniu, które jest różne dla każdej turbiny i każdego silnika. 

Nastawnik turbiny - czym jest i jak działa?

Nastawnik turbiny jest elementem elektronicznym, który połączony jest z kierownicą zmiennej geometrii turbosprężarki. Za pomocą informacji z komputera, nastawnik obsługuje zmienną geometrię tak, aby zminimalizować zjawisko turbodziury oraz utrzymywać odpowiedni poziom ciśnienia doładowania w układzie dolotowym. Nastawnik turbiny połączony jest z komputerem, który odbiera informacje z czujnika umieszczonego przed wlotem do wirnika strony zimnej turbosprężarki. Czujnik określa poziom podciśnienia panującego w dolocie, dzięki czemu komputer wie w jaki sposób ustawić łopatki zmiennej geometrii. 

Nastawnik składa się z układu scalonego na płytce PCB, silnika elektrycznego oraz przekładni ślimakowej. Układ elektroniczny obsługuje działanie silnika elektrycznego oraz interpretuje sygnały otrzymywane z komputera pokładowego. Silnik za pomocą przekładni ślimakowej powoduje ruch ramienia, które powoduje zmianę ustawienia kierownicy zmiennej geometrii.

Regeneracja nastawnika turbiny

Regeneracja nastawnika turbiny jest jak najbardziej wykonalna, aczkolwiek może się okazać, że regeneracja jest nieopłacalna. Regeneracja nastawnika zawsze musi być wykonana kompleksowo, co oznacza wymianę elementów elektronicznych i elektrycznych. Ponadto, po regeneracji należy przeprowadzić kalibrację danego urządzenia bezpośrednio pod daną turbosprężarkę a także pod dany samochód. Całość operacji jest niezwykle czasochłonna, przez co regeneracja nastawnika jest niezbyt opłacalna. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowego urządzenia i wgranie kopii oprogramowania sterującego z poprzedniego, starego nastawnika.

Objawy awarii nastawnika turbiny

Awaria nastawnika turbiny ma kilka typowych objawów, spośród których należy wymienić:

  • kontrolka “check engine”
  • spadek mocy,
  • silnik pracuje w trybie awaryjnym,
  • mocny spadek mocy na niskich obrotach,
  • moc jest niedostępna lub dostępna tylko na wysokich obrotach silnika,
  • turbo pracuje bardzo głośno,
  • występuje przeładowanie turbosprężarki,
  • zbyt niskie ciśnienie doładowania,
  • błędy sterownika turbosprężarki zapisane w komputerze pokładowym.

Nie licząc objawów elektronicznych, to wszystkie symptomy uszkodzonego nastawnika są takie same, jak w przypadku awarii gruszki turbiny. Jeśli zaobserwowałeś w swoim pojeździe powyższe objawy, to prawie na pewno odpowiada za to zużyty nastawnik turbiny. W wypadku takiej awarii, warto wymienić nastawnik na nowy, a także przeprowadzić pełną inspekcję układu dolotowego i wydechowego. Może się okazać, że awaria nastawnika jest tylko objawem inne, poważniejszej awarii.

Może się również zdarzyć, że po wyłączeniu pojazdu i ponownym uruchomieniu problem z brakiem doładowania zniknie. Jest to typowy objaw awarii elektronicznej - w związku z brakiem zasilania nastawnik się resetuje, co nie zmienia faktu, że jest on uszkodzony. Awaria może się pojawić ponownie chwilę po ruszeniu pojazdem z miejsca. 

Kalibracja nastawnika turbosprężarki

Zarówno wymiana, jak i regeneracja nastawnika turbosprężarki zawsze będzie wymagać wykonania kalibracji tego urządzenia. Poprawna kalibracja dostosowana do danej turbosprężarki i jednostki napędowej pojazdu pozwala na uzyskanie mocy i płynnej pracy z silnika. Jeśli mimo wymiany nastawnika na nowy, silnik szarpie, pracuje nierówno a moc nie wróciła to znak, że kalibracja nastawnika turbosprężarki została wykonana nieprawidłowo, lub nie została wykonana wcale. 

Nastawnik turbiny a zmienna geometria

Nastawniki turbiny są elementami obecnymi w turbosprężarkach ze zmienną geometrią. Zmienna geometria turbosprężarki wymaga urządzenia sterującego jej pracą. W pierwszych, bardziej prymitywnych turbosprężarkach z VTG za sterowanie odpowiedzialny był zawór podciśnienia, zwany również gruszką turbiny. Z czasem wymagana była większa dokładność sterowania tempem przepływu spalin, przez co zaczęto stosować elektroniczne nastawniki turbosprężarki. Elektroniczne nastawniki pozwalają na bardzo płynną i dokładną obsługę zmiennej geometrii, dzięki czemu turbosprężarka i silnik działają w idealnym zakresie obrotów. Działanie to obniża spalanie paliwa, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej elastyczności silnika. Zjawisko turbodziury zostało zminimalizowane do poziomu niewyczuwalnego dla normalnego kierowcy, co wydatnie podnosi komfort podróżowania.

Zmienna geometria turbiny

Zmienna geometria jest układem łopatek zamocowanych do ruchomej kierownicy. Łopatki znajdują się w stronie ciepłej turbosprężarki. Ruch kierownicy pozwala na obrót łopatek wokół własnej osi, co otwiera lub przymyka światło przepływu gazów spalinowych. Ruch łopatek nie ma wpływu na ciśnienie gazów wydechowych, natomiast ma wpływ na ich szybkość. W momencie zapotrzebowania na moc, komputer przymyka łopatki przez co gazy wydechowe przepływające przez wirnik turbiny mają dużą prędkość, co skutkuje szybkim i mocnym przyspieszeniem zespołu wirnikowego, co z kolei oznacza większe ciśnienie doładowania oraz większą moc.

Nastawniki turbiny w Genesis Turbo - bestsellery

W naszej ofercie znajduje się ponad 100 różnych nastawników do turbosprężarki, spośród których wyróżniają się takie modele jak:

  • nastawnik turbiny mercedes 320CDI;
  • nastawniki turbin do Audi A6 C6;
  • elektroniczne nastawniki do 1.2 TSI oraz 1.4 TSI;
  • nastawniki elektroniczne do BMW E60.

Dlaczego warto wybrać nastawniki turbiny od Genesis Turbo

Wszystkie nastawniki które posiadamy w ofercie są sprawdzonymi elementami przeznaczonymi do najbardziej popularnych modeli turbosprężarek. Większość naszych nastawników jest fabrycznie nowa, przy czym mamy także w ofercie nastawniki regenerowane. Wszystkie elementy objęte są programem gwarancyjnym, o okresie trwania w wysokości dwóch lat. Ponadto gwarantujemy możliwość przeprowadzenia darmowych testów na urządzeniu po przebyciu 50 tysięcy kilometrów. Umożliwiamy również zwrot lub wymianę urządzenia w czasie 30 dni od zawarcia umowy sprzedaży. Jeśli poszukujesz nastawnika do turbosprężarki, to dobrze trafiłeś!

pokaz