Nasz autorski proces regeneracji turbosprężarek i wtryskiwaczy Genesis GX oraz GX+ to gwarancja niezawodności. Czym...
Turbo Mazda 6 MPV 2.0 DI.... SKU VJ32
Producent: IHI
Marka
Mazda
Model
6
MPV
Rodzaj paliwa
Diesel
Już od:
800,00 złJednostki wysokoprężne od samego początku były zasilane za pomocą wtrysku paliwa do komory spalania. Z pozoru silniki te są bardzo zbliżone swoją budową do jednostek benzynowych. Jak na przestrzeni lat zmieniały się układy wtryskowe w jednostkach wysokoprężnych, oraz czym te silniki różnią się od popularnych benzyniaków?
Silniki wysokoprężne są zbudowane bardzo podobnie do silników zasilanych benzyną. Ich zasada działania jest zbliżona, jednak nie jest taka sama. Silniki benzynowe wymagają zapalenia mieszanki paliwowo - powietrznej, która jest sprężona w komorze spalania. Do tego celu wykorzystywany jest przeskok iskry w świecy zapłonowej. Dlatego też, nazywa się te jednostki napędowe silnikami z zapłonem iskrowym.
Silniki Diesla natomiast nie wymagają iskry, ponieważ zapłon następuje samoczynnie. Dzieje się to dzięki pracy tłoka, który spręża powietrze w cylindrze do ciśnienia większego niż 40 barów. Tak mocno sprężone powietrze osiąga temperatury rzędu 700 stopni Celsjusza. Dzięki tej temperaturze, wtryśnięcie oleju napędowego do komory spalania powoduje natychmiastowy samozapłon mieszanki paliwowo powietrznej. Dzięki tej reakcji, silniki wysokoprężne zawdzięczają swoją nazwę - wysoko sprężają powietrze. Ponadto, w jednostkach napędowych tego typu można mówić o zapłonie samoczynnym.
Jednostki Diesla od samego początku istnienia były zasilane przez wtrysk paliwa do komory spalania. Silniki benzynowe z tego okresu miały wtrysk paliwa do kolektora dolotowego, gdzie paliwo miało za zadanie zmieszać się z powietrzem. W Dieslach ten koncept nie działa, a mimo to jednostki te można podzielić na te z wtryskiem bezpośrednim, i z wtryskiem pośrednim.
Wtrysk pośredni w dieslu ma zupełnie inne znaczenie niż w przypadku benzyniaków. W jednostkach wysokoprężnych, wtrysk pośredni oznaczał podzielenie komory spalania na dwie części - wstępną i zasadniczą. Komory te zazwyczaj były umieszczone jedna nad drugą - komora zasadnicza była zazwyczaj małym wgłębieniem wokół końcówki wtryskiwacza, podczas gdy komora zasadnicza to klasyczna dla diesla komora wewnątrz tłoka. Cykl spalania rozpoczynał się od wtryśnięcia małej dawki paliwa w komorę wstępną, gdzie następował pierwszy zapłon. Po rozpoczęciu spalania, paliwo było wtryskiwane do komory zasadniczej. Paliwo przepływając przez zapalone resztki zapłonu wstępnego zapalało się.
Oprócz komory wstępnej i zasadniczej, zdarza się jeszcze komora wirowa. Budowa tej komory ma za zadanie wymusić powstanie wiru powietrza w cylindrze, dzięki czemu wymieszanie z paliwem ma być pełniejsze i bardziej kaloryczne.
Rozwiązania te były szeroko stosowane w silnikach diesla, których przeznaczeniem były samochody osobowe. Silniki te charakteryzowały się dość miękką i cichą pracą jak na tamte czasy.
Turbo Mazda 6 MPV 2.0 DI.... SKU VJ32 Producent: IHI Marka Mazda Model 6 Rodzaj paliwa Diesel Już od: Turbo Citroen Volvo Ford.... SKU 753420-0006 Producent: GARRETT Marka Citroen Model 3 Rodzaj paliwa Diesel Już od:
MPV
Ford
Mazda
Mini
Peugeot
Volvo
206
207
307
308
407
1007
3008
5008
Berlingo
C-Max
C2
C3
C4
C5
C30
Cooper
Focus
Mondeo
Partner
S40
V50
Xsara
Początkowo silniki diesla miały tylko bezpośredni wtrysk. Wtryski diesla były wówczas dość mizerne, przez co jakość spalania była bardzo słaba. Nie znano wówczas metod efektywnego mieszania paliwa z powietrzem, przez co spalanie było bardzo gwałtowne. Silniki pracowały bardzo sztywno i twardo, co kończyło się dość szybkim zużywaniem łożysk wału korbowego. Ponadto, niepełne wymieszanie dawki paliwa z powietrzem zawsze skutkowało powstawaniem dużych ilości nagaru.
Problemy wymienione wyżej, na jakie natknęli się konstruktorzy spowodowało, że producenci aut odeszli od pomysłu wtrysku bezpośredniego na długie lata.
Silniki wysokoprężne zaliczyły potężny skok jakości i wydajności, gdy koncern FIAT przedstawił światu rozwiązanie znane dzisiaj jako Common Rail. Silniki JTD (odpowiedniki niemieckiego TDI) są wyposażone w pompę wysokiego ciśnienia i układ ciśnieniowy, w którym kumulowane jest sprężone paliwo. Paliwo następnie wtłaczane jest do wtryskiwaczy, które w odpowiednim momencie otwierają się na ułamek sekundy. Rozwiązanie zaprezentowane przez FIATa było na tyle rewolucyjne, że wszyscy producenci samochodów zaczęli z niego korzystać.
Rozwiązanie to nie byłoby możliwe, gdyby nie podzespoły wysokiej jakości i komputery sterujące wtryskiem. Dzięki sprzężeniu wtryskiwaczy diesla z komputerami możliwe było wykonanie nawet do 7 wtryśnięć paliwa w czasie jednego cyklu spalania. Dzięki zastosowaniu pompy wysokiego ciśnienia (która generuje ciśnienie wtrysku na poziomie 1800 do 2000 bar), możliwe jest wtryskiwanie bardzo małych ilości paliwa, przy jednoczesnym zwiększeniu kaloryczności. Dzięki temu, silniki te paliły mniej paliwa, generowały więcej mocy, oraz pracowały dużo ciszej i płynniej.
Pompowtryskiwacze były próbą Volkswagena na przejęcie rynku diesli. Początkowo Common Rail miał ograniczenie, w postaci ciśnienia wtrysku - 1600 barów. Pompowtryskiwacze miały za zadanie przekroczyć granicę 2000 bar. Dzięki temu, silniki na pompowtryskach miały charakteryzować się większą mocą przy mniejszym spalaniu. Dzięki temu, że zrezygnowano z całego układu wysokiego ciśnienia, całość układu była niezawodna. Ponadto, jednostki na pompowtryskach nigdy nie miały problemu z uruchomieniem jednostki napędowej.
Niestety, silniki te nie spełniają nowoczesnych norm emisji spalin, dlatego też koncern VW odszedł od tego rozwiązania. Dzięki czemu, na rynku został tylko diesel zasilany ze wspólnej listwy paliwowej.